Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

24 marca 2011 r.
13:25
Edytuj ten wpis

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Geralt nie będzie miał głupich przeciwników

0 2 A A
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Im bliżej premiery gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, tym większe oczekiwania graczy. O tym, czy zostaną one spełnione, zadecydują miedzy innymi tacy ludzie, jak Piotr Trochim, programista rozgrywki i Sztucznej Inteligencji w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na czym polega twoja praca przy grze Wiedźmin 2?

- Jestem programistą rozgrywki i Sztucznej Inteligencji. A mówiąc prościej: zajmuje się zachowaniami postaci niezależnych i przeciwników w walce. To miedzy innymi ode mnie zależy, jak postacie będą znajdywać ścieżki w świecie gry, jak będą się poruszać i jak będą reagować na różne wydarzenia. Np. na pojawienie się Geralta.
A to oznacza pewnie parę godzin dziennie przy komputerze?

- Osiem godzin to minimum. To bardzo matematyczna robota. Obserwuję, co się dzieje w grze i piszę algorytmy. Znów obserwuję i piszę. Iteracja za iteracją. Szczerze mówiąc, to dość żmudne zajęcie. Ale bardzo satysfakcjonujące.
Nie wymyślasz jednak wszystkiego od podstaw. Na czym pracujesz?

- Wcześniej musi być oczywiście scenariusz gry. Muszą być gotowe światy i lokacje oraz z grubsza opracowane postacie. I teraz zaczynamy prace z ludźmi od fabuły. Oni wiedzą, jaki efekt chcą osiągnąć w danej sytuacji, a moje zadanie polega na tym, by ten efekt pojawił się w grze.

To weźmy znaną już scenę w więzieniu: Geralt wisi skrępowany w celi, za chwilę podejdą strażnicy, gracz przejmie kontrolę nad Geraltem. Na czym polegała twoja praca w tej sekwencji?

- Chodzi o to, żeby kierowany przez gracza Wiedźmin odpowiednio się poruszał, żeby nie przechodził przez ściany i żeby – w tej konkretnej sytuacji – strażnicy odpowiednio na Geralta reagowali. Chodzi o to, żeby gracz widział reakcję na swoje poczynania. Projektant np. decyduje, kto na widok Geralta ucieknie z krzykiem. Ja muszę zaprogramować drogę, którą ucieknie i to, żeby nie zaklinował się na jakiejś beczce.

A to jest trudne?

- W Wiedźminie tak. Świat gry i interakcje zachodzące między zamieszkującymi go postaciami są bardzo dynamiczne.
A jak wygląda sprawa z SI przeciwników?

- To też moja robota. Chodzi o stworzenie pewnego systemu zachowań. Wcześniej projektanci określają scenerię walki, parametry przeciwników i stopień trudności walki. A system SI umożliwia nam zdefiniowanie różnych reakcji przeciwnika na widok Geralta.
Przeciwnik zawsze zachowa się tak samo?

- Nie licząc pewnych oskryptowanych sytuacji wynikających ze scenariusza gry, postacie mogą zrobić różne rzeczy. Mają pewną pulę zachowań w określonej sytuacji. Tu wszystko zależy od naszego działania. Czy nasz Geralt pojawi się sam, czy z towarzyszem. W jakiej będzie kondycji i jak uzbrojony.

Twórcy gier zazwyczaj chwalą się tym, że ich gra jest rewelacyjna i rewolucyjna, ze grafika zapiera dech w piersiach, a SI rzuci nas na kolana. A potem jest premiera gry i okazuje się, że dech w piersiach zapiera nam głupota przeciwników. Ustawiają się w rządku i czekają, aż ich wystrzelamy czy wysieczemy. Albo blokują się na jakiejś przeszkodzie. Albo nie widzą, że metr od nich wycięliśmy w pień połowę posterunku... długo można by tak wyliczać. Czemu obietnice twórców tak często rozmijają się z rzeczywistością?

- Za dobrą SI stoją testy, testy i jeszcze raz testy. W jednej lokacji wszystko działa świetnie: dajmy na to w strzelance, w zamkniętym pomieszczeniu, przeciwnicy umiejętnie ukrywają się przed ostrzałem. Ale już na otwartej przestrzeni nie mają się gdzie schować i SI głupieje. A im bardziej otwarty i dynamiczny jest świat gry, tym trudniej stworzyć dobrą SI i tym więcej pracy trzeba w nią włożyć.

Na jakim etapie są twoje prace nad Wiedźminem 2?

- Zbliżamy się do finału.

Jesteś dumny z jakichś rozwiązań, pomysłów?

- Po pierwsze, nie za wiele mogę zdradzić. Po drugie: nie pracuję sam. Wiedźmin 2 to cały zespół ludzi odpowiedzialnych za poszczególne elementy gry. Każdy ma jakieś pomysły, uwagi... to działa jak system naczyń połączonych.

Pracowałeś już przy innych grach?

- Nie. To moja pierwsza. Po studiach na wydziale elektrotechniki na Politechnice Lubelskiej pracowałem w korporacjach przy systemach telekomunikacyjnych.

To jak trafiłeś do CD Projekt RED?

- Wysłałem CV. Potem miałem jedną rozmowę, a po drugiej trafiłem do zespołu. To rewelacyjna praca. Nie dość, że szalenie satysfakcjonująca, to jeszcze daje okazję do nauki.
A wolnym czasie, kiedy w coś grasz, podchodzisz do tego jak zwykły gracz, czy tylko patrzysz jak się zachowują różne postacie i mówisz: ja bym to zrobił tak i tak i użył innego algorytmu?

- I jedno, i drugie. To świetna rozrywka, ale czasami podpatruje różne rozwiązania.

Najlepsza SI, jaką widziałeś w grach?

- Crysis i Killzone 3.

Premiera gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów: 17 maja. Więcej o grze przeczytacie TUTAJ albo TUTAJ.

Pozostałe informacje

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium